Masz pytanie?

Wycena instalacji LPG:

Wycena instalacji LPG

Realizacje AutoGasPlus:

Instalacja gazowa w Fordzie Focusie Instalacja gazowa w Skodzie Octavi Instalacja gazowa w Lexusie IS200 Instalacja gazowa w Seacie Leonie

Marka: Ford Focus
Pojemność: 1.4
Moc: 80KM
Rok produkcji: 2006

Marka: Skoda Octavia
Pojemność: 1.2
Moc: 86KM
Rok produkcji: 2013

Marka: Lexus IS200
Pojemność: 2.0
Moc: 155KM
Rok produkcji: 2004

Marka: Seat Leon
Pojemność: 1.6
Moc: 101KM
Rok produkcji: 2007

Kalkulator opłacalności instalacji LPG

Numer telefonu do seriwsu instalacji LPG

Przygotowanie auta z instalacją LPG do zimy

Aktualności » Przygotowanie auta z instalacją LPG do zimy

W autach wyposażonych w najnowocześniejsze instalacje gazowe LPG, nie powinny występować różnice w funkcjonowaniu silnika na gazie w odniesieniu do benzyny. Jedynym zewnętrznym czynnikiem wpływającym na jego prawidłową pracę, może być skład mieszanki LPG. Jeśli samochód zużywa dużo więcej gazu niż dotychczas, warto zmienić stację benzynową albo sprawdzić w serwisie parametry funkcjonowania silnika na gazie. Paliwo LPG powoduje łagodniejszą pracę silnika, gdyż posiada wyższą liczbę oktanową w porównaniu do benzyny. Do gazu nie potrzeba dodawać (tak jak do benzyny) specjalnych substancji zapobiegających szkodliwemu spalaniu detonacyjnemu. Paliwo gazowe nie rozpuszcza oleju silnikowego tak jak benzyna i nie powoduje odkładania się zanieczyszczeń w komorze spalania.

W każdej instalacji gazowej znajdują się filtry fazy ciekłej LPG, a w instalacjach wtrysku gazu dodatkowo filtry fazy lotnej. Przed każdym sezonem zimowym warto powymieniać je na nowe. Nierównomierna praca silnika na biegu jałowym w instalacjach I i II generacji może świadczyć o tym, iż nadszedł czas na wymianę membran w reduktorze. Dość często występujący problem z rozruchem samochodu, szczególnie w niskich temperaturach, może być efektem nieprawidłowego doboru emulacji sondy lambda (przy II generacji), nieodpowiedniego doboru elementów instalacji wtrysku gazu (przy IV generacji), zużycia elementów instalacji (np.: membran reduktora), a także nieszczelności w układzie dolotowym powietrza lub lotnego gazu. Dlatego tak ważny jest przegląd instalacji gazowej.

Przed zimą istotne jest również sprawdzenie mocowania poszczególnych elementów instalacji gazowej. Szczególną uwagę należy zwrócić na mocowanie zbiornika i przewodów gazowych, a także ich zabezpieczenie przed korozją.

Skład mieszanki LPG

LPG to mieszanina propanu i butanu - fizykochemiczne właściwości tych gazów i procentowy ich udział w mieszaninie, znaczącą wpływa na jakość paliwa, a także ekonomikę jazdy, zwłaszcza w okresie zimowym. Duże znaczenie ma w tym przypadku temperatura parowania obu gazów - propan odparowuje w temperaturze około -42 stopni C, zaś butan powyżej -6 stopni C. Zawartość propanu nie wpływa poważnie na jakość jazdy, ponieważ na naszej szerokości geograficznej mrozy wyższe niż -42 stopnie C należą do rzadkości. Istotne znaczenie ma natomiast udział butanu, zbyt duża jego zawartość w mieszaninie LPG powoduje odczuwalny spadek ciśnienia w zbiorniku. Jeśli zimą zostanie zauważone większe zużycie paliwa, to należy przemyśleć zmianę stacji benzynowej.

Podsumowując: w autach z instalacją gazową, w okresie zimowym należy pamiętać o:

  • uruchamianiu zimnego silnika na benzynie,
  • stosowaniu niezamarzającego płynu w układzie chłodzenia silnika,
  • wymianie filtru powietrza, zgodnie z wymaganiami dla danego samochodu,
  • wymianie filtrów gazu co 15 tys. km,
  • dbaniu o prawidłowy stan układu zapłonowego (m.in.: świece zapłonowe),
  • tankowaniu paliwa dobrej jakości, tylko na sprawdzonych stacjach benzynowych.

Przygotowując auto z instalacją gazową do zimy, należy dokonać niezbędnych czynności serwisowo-naprawczych, aby cieszyć się bezpieczną i bezawaryjną jazdą.

Realizacja: haiNET | CMS by Quick.Cms
AutoGasPlus
ul. Myśliborska 21
66-400 Gorzów Wielkopolski